relax v saune
|

Saunu si můžete užít i v bytě

Mít tak možnost zamířit do wellness centra kdykoliv se nám zachce. Nemuset neustále platit vstupné a nemuset se mačkat ostatními fanoušky neutichající relaxace. Je to i váš sen? Pak stojí za zvážení pořízení domácí sauny. Nemusíte ji mít nutně na zahradě, své místo si najde i v bytové jednotce v nejvyšším patře panelákového domu. 

Co je sauna?

Saunu asi nemusíme dlouze představovat. Pokud bychom však tento relaxační prvek museli přece jenom definovat více, mluvíme o malém stavení, respektive místnosti, která je místem zaslouženého odpočinku. 

V současné době existuje rovnou několik druhů saun, tou nejoblíbenější a nejčastější je finská alternativa pyšnící se nízkou vlhkostí. Parní sauna ke svému fungování vyžaduje kamna s výparníkem, teplota vzduchu se zde pohybuje kolem třiceti až devadesáti stupňů. Existují však také biosauny.


Finské sauny jako nedílná součást domácího wellness


Proč se saunovat?

Důvodů, proč si jednu z nabízených alternativ pořídit i do svého bytu je celá spousta. Předně saunování prospívá zdraví. Člověk se zbaví stresu, který dnes pramení i z běžných činností a věcí. Naopak naplní naše tělo potřebným endorfinem čili hormonem štěstí, díky němuž odcházíme ze sauny s úsměvem na rtech. 

Bylo navíc prokázáno, že saunování podporuje činnost srdce a cévních soustav. Jelikož se podle posledních průzkumů nejvíce umírá právě na kardiovaskulární problémy a onemocnění, je doslova naší povinností snažit se snížit riziko vzniku zmíněných zdravotních potíží.  

Za zmínku stojí také pozitivní dopad na lidskou pokožku a pleť. Díky pravidelnému docházení do sauny dochází ke zvýšení její pružnosti a k upevnění jejího zdraví. Klima, které se v sauně nachází, totiž dokonale čistí kůži a otevírá póry, což vede k rychlejšímu zbavení se nečistot. 


Můžete se s budováním domácího wellness inspirovat také již ve větších a zaběhnutých wellness centrech, kdy třeba dostanete od někoho jako dárek dárkové poukazy na relax či saunu v těchto zařízeních.


Vliv sauny na psychiku člověka

Jak již bylo zmíněno, sauny dokážou člověka zbavit stresu. Lze tedy konstatovat, že mají pozitivní dopad i na psychiku člověka. V současné době lidé zápasí s neutichajícími depresemi a pohání je příliš hektický styl života. Aby nedošlo k naplnění nejčernějších scénářů, je zapotřebí jednou za čas takzvaně “dobít baterky”. A sauny jsou k tomuto účelu jako dělané. 


Infrasauny do každé domácnosti. Zařiďte si soukromé wellness


Jak často chodit do sauny?

Frekvence návštěvnosti sauny je velmi individuální. Člověk musí sám poznat, jestli už má dost či jestli odpočinek jeho tělo ještě vyžaduje. Aby se docílilo požadovaného účinku, odborníci doporučují navštěvovat sauny alespoň jednou týdne.

Proč si pořídit saunu do bytu?

Soukromí a svoboda – to jsou zásadní důvody, proč si pořídit saunu do bytu. Ve veřejných wellness centrech je velice nepravděpodobné, že budete mít saunu pouze sami pro sebe. Většinou se musíte mačkat spolu se zpocenými lidmi, což vám ale v domácím pohodlí opravdu nehrozí. 

Kam saunu v bytě umístit?

Nabízí se však otázka, kam saunu v bytě umístit. Když jste majitelem rodinného domu se zahradou, tuto otázku zkrátka neřešíte. Jenže jestliže vlastníte pouze bytovou jednotku, kam tento relaxační prvek postavit, aby nabyl své účinnosti? 

Obecně platí, že saunu si lze postavit v bytě prakticky kamkoliv. Nejlepším místem je však koupelna, jelikož jste velice blízko sprše, která vás po pobytu stráveném zde pořádně zchladí. Rozhodujícím faktorem však budou rozměry relaxačního společníka. 

Rate this post

Podobné příspěvky

2 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *