Ventilator U Stropu
|

Proč si pořídit stropní ventilátor a jak ho vybrat?

Kdo by se netěšil na horké léto? Bohužel jen málokdo z nás může trávit parné letní dny u vody či v klimatizované místnosti. Pokud jste zvažovali pořízení domácí klimatizace, ale odradila vás vysoká cena a náročná instalace, řešením by mohl být stropní ventilátor. Dnes vám proto prozradíme nejen mnoho výhod, které vám přinese, ale také vám pomůžeme s jeho výběrem.

Hlavní výhody stropních ventilátorů

Při pohledu na astronomické ceny klasických klimatizací je asi největší výhoda stropních ventilátorů zřejmá – zakoupíte je za poměrně příznivou cenou, a to už od pár set korun. Oproti klimatizaci však ušetříte i během jeho provozu. Spotřeba stropního ventilátoru je opravdu nízká – pohybuje se mezi 30 až 60 W.

Kromě ceny se však stropní ventilátor může pochlubit i dalšími důvody, proč se jedná o praktickou investici. Na rozdíl od klimatizace se jedná o bezhlučné zařízení, jehož činnost téměř nepostřehnete, a to zejména u typu s dřevěnými lopatkami.

V neposlední řadě stropní ventilátor zvládnete nainstalovat sami, díky čemuž ušetříte za odborné namontování, které je v případě klimatizace nevyhnutelné.

Myslete na výšku stropu a velikost prostoru

Při výběru ventilátoru zvažte zejména výšku stropu, která ovlivňuje vhodnost daného typu. Abychom docílili co největšího ochlazení, ventilátor by neměl být výše než 2,3 metru od podlahy. V případě vyšších stropů je tak třeba vybírat model s delší prodlužovací tyčí.

Vyska Stropu Mistnosti

V potaz bychom měli vzít i celkovou velikost místnosti, do které chceme ventilátor umístit. Obecně platí, že čím větší prostor, tím delší jsou potřeba lopatky.

Co dělat, když máte šikmý strop?

Zatímco u rovných stropů můžeme vybírat z téměř všech modelů, u zešikmených stropů je třeba nainstalovat závěsnou tyč. V případě menšího stupně zešikmení (17 až 27 stupňů) lze mnohdy nainstalovat i klasické ventilátory bez závěsné tyče. Vždy je však potřeba ověřit kompatibilitu konkrétního modelu.

Reverzibilní chod

Chcete ventilátor využívat i v zimě? Pak zvolte model s reverzibilním (zpětným) chodem, díky kterému dokáží lopatky „nasát“ chladnější vzduch ze středu místnosti a promíchat ho s teplých vzduchem, který se drží u stropu. 

Budiž světlo

Pokud chcete ventilátor využít naplno, je nutné ho umístit do středu místnosti, kde je však často také hlavní stropní světlo. To však neznamená, že bychom museli volit mezi ventilátorem a stropním osvětlením. K dostání je totiž celá řada modelů, jejichž součástí je i osvětlení. Výběr je skutečně široký – zakoupit můžete jak modely s jednobodovým světlem, tak vícebodové osvětlení, které dokonale osvětlí celou místnost. Vždy si při nákupu pohlídejte, zda má daný model typ zapínání světla, které upřednostňujete.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *