vyber trezoru

Jak správně vybrat opravdu bezpečný trezor?

Pokud jste se rozhodli pořídit si trezor a pustili jste se do průzkumu trhu, nejspíš se právě cítíte poněkud ztraceně. K dostání je nespočet různých druhů a typů trezorů, ve kterých může být těžké se zorientovat. Pojďme se tedy společně podívat na základní parametry, které je při výběru trezoru vhodného pro vaše potřeby vzít v potaz.

Umístění a velikost trezoru

Prvním kritériem, které je třeba zvážit, je plánované umístění trezoru, od kterého se odvíjí jeho typ a velikost. V zásadě můžeme vybírat ze tří základních druhů trezorů, a to nábytkového, volně stojícího a trezoru k zazdění. Při rozhodování mezi nimi berte v potaz zejména to, zda chcete s trezorem manipulovat, a co do něj hodláte uložit. Myslete také na způsob otevírání – dvířka některých trezorů lze otevřít pouze do úhlu 90 stupňů, nehodí se tedy pro velké předměty.

S velikostí trezoru souvisí i jeho hmotnost. Tu však vnímejte spíše jako ukazatel toho, jak snadná či náročná bude manipulace s ním; na bezpečnost může mít menší vliv, než si možná myslíte. Z tohoto hlediska se orientujte spíše na základě certifikátů, které si za chvíli představíme.

Soustřeďte se především na certifikát bezpečnosti

Jak již bylo zmíněno, nejdůležitějším parametrem z hlediska bezpečnosti trezoru je jeho bezpečností certifikát. Tento dokument, zpravidla ověřený státem, zaručuje, do jaké míry je trezor bezpečný. Celkem existuje sedm kategorií, kdy třída 0 je nejnižší a slouží spíše k uložení menších částek a dokumentů a třída VII je nejvyšší (není však běžně k dostání). Pro běžného uživatele trezoru, který vyžaduje maximální zabezpečení, je vhodná třída III.

S bezpečností souvisí také výběr zámku. K sehnání jsou tři typy, a to zámek a klíč, mechanický číselník a elektronický zámek. Poslední z nich, tedy elektronický zámek, se dá obecně považovat za nejméně bezpečný z hlediska prolomení, a není tedy tou nejlepší volbou. U trezoru na klíč hrozí, že dojde k odcizení klíče, případně se může stát, že si zloděj bez vašeho vědomí vytvoří jeho kopii. Nejbezpečnější volbou jsou tedy trezory s mechanickým číselníkem. Vždy však volte na základě bezpečnostního certifikátu.

Druhy trezorů podle účelu

Dalším způsobem kategorizace trezorů, na základě které se můžete při výběru orientovat, je rozdělení podle účelu. Na trhu jsou k dostání například domácí trezory, speciální zbraňové trezory a také ohnivzdorné trezory, které ochrání svůj obsah i v případě požáru, jelikož vydrží teplotu až 50 stupňů Celsia. Pokud chcete uložit pouze drobné cennosti, zvažte pořízení bezpečností schránky. U té nejde tolik o zabezpečení obsahu, jako spíše o to, aby ji zloděj vůbec nenašel – často má proto podobu každodenních předmětů, jako například knihy. 

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *