čističky vzduchu

Jak vybrat čističku vzduchu s ionizátorem

Pokud vás trápí alergie či se snažíte co nejlépe starat o své zdraví, nejspíš už vás napadlo uvažovat o čistotě vzduch, který každodenně dýcháte. A jelikož jsme i doma neustále vystaveni nejrůznějším roztočům, prachu a jiným alergenům, jedním z řešení může být čistička vzduchu s ionizátorem. Jak se však zorientovat v široké nabídce a vybrat čističku, která bude odpovídat konkrétním potřebám vaší rodiny?

Co vzít před koupí čističky v potaz

Než neuváženě koupíte první čističku, na kterou narazíte, měli byste věnovat pozornost nejen funkcím, které od čističky požadujete, ale také místnosti, do které ji hodláte umístit.

Než se tedy pustíte do výběru, v prvé řadě spočítejte objem místnosti. Pokud má totiž čistička plnit svůj účel, je třeba, aby její vzduchový výkon převyšoval objem místnosti, ve které bude umístěna. V případě, že hodláte čističku přemisťovat, spočítejte objem té největší z místností.

Velikost místnosti hraje při výběru hlavní roli.

Dalším kritériem, které je třeba vzít v potaz, je cena. Nenechte se oklamat na první pohled nízkou cenou některých prodejců – může se stát, že o něco dražší nejlepší čistička vzduchu bude mít mnohonásobně lepší výkon, z dlouhodobého hlediska menší spotřebu energie a samozřejmě i delší životnost.

Co je to ionizátor?

Jelikož se bavíme o čističkách vzduchu s ionizátorem, je třeba si nejprve ujasnit, co to vlastně je. Ionizátor je zařízení, které pomocí elektrických výbojů ionizuje vzduch. To znamená, že zvyšuje obsah záporných iontů, jejichž hlavní funkcí je čištění vzduchu. Nabalují na sebe nejrůznější nečistoty obsažené ve vzduchu a ty se pak ve shlucích usazují ve formě prachu.

Čistička Dyson (Zdroj: Alza.cz)

Existují však i další typy, jako například plazmový ionizátor, který dokáže vytvářet ionty nejen záporné, ale i kladné. Ty reagují s kapičkami vody ve vzduchu a společně vytváří vysoce reaktivní hydroxylové radikály. Na rozdíl od záporných iontů tak dokáže odbourávat spoustu dalšího znečištění, jako například plyny a těkavé látky, které se uvolňují z nátěrových materiálů. Také umí zneškodňovat bakterie a viry, což je v dnešní době dvojnásobně užitečné.

Samotný ionizátor nestačí!

Pokud vás schopnosti ionizátoru zaujaly, nenechte se přesvědčit, že čističku vzduchu vlastně nepotřebujete. Samotný sice dokáže vyčistit vzduch, ale nemá filtr ani nasávání, které by vás usazených nečistot zbavilo. Stačí tak zvířit vzduch a opět dýcháte prach a jiné alergeny.

Ideální volbou je proto kombinace čističky vzduchu s ionizátorem, která vás zbaví jak alergenů a prachu, tak například kouře. Při výběru čističky s funkcí ionizátoru opět dbejte na výběr dostačujícího výkonu pro místnost, ve které bude umístěna. Pokud by byl příliš slabý, nejen, že byste se nedoplatili na elektřině, ale čistička pak může být nepříjemně hlučná. A na závěr nezbývá než dodat, že je potřeba také věnovat patřičnou pozornost výběru vhodného filtru na základě nečistot, které chcete ze vzduchu odstranit.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *