|

Jak vybrat klimatizaci

Oblévá vás pot ihned v okamžiku, kdy vejdete do svého domova? Cítíte enormní horko a dusno, které z domácnosti neuniká ani po otevření všech oken? Pomyslnou pomocnou ruku vám podává klimatizace. Řada lidí se domnívá, že škodí zdraví a přivolává nepříjemná nachlazení, ale pokud se bude používat správně, může být spíše zdraví prospěšná. Jen je tedy zapotřebí vědět, jak vybrat správnou klimatizaci.

Klimatizace a jejich hlavní úkol

Když se řekne slovo ,,klimatizace”, většina lidí ihned ví, o čem je řeč. Proto se vyhněme dlouhé definici tohoto domácího přístroje a rovnou přejděme k jeho hlavnímu úkolu, a tím je ochlazovat vzduch v místnosti. Zatímco se po zapnutí začne domácností linout příjemný chlad, teplo se naopak začne odvádět ven.

Tímto bychom zejména v minulosti také skončili při popisování toho, co klimatizace dokáže. Jenže i v tomto odvětví se jde kupředu (doslova sedmimílovými kroky) a efektivní, tichý společník se už pyšní řadou dalších funkcí. Modernější verze umí snížit vzdušnou vlhkost, jiné zase dokážou vzduch ohřívat čili fungují i jako takové topení.

Tip na článek: Jak se starat o klimatizaci v bytě?

Druhy klimatizací

Už dávno tedy neplatí, že klimatizaci oceníte jenom v letním horkém období, kdy hodnoty na teploměru zdolávají své dřívější rekordy. Budou užitečnými i v zimě, kdy naopak netoužíte po ničem jiném než po troše tepla.

Při výběru ideální klimatizace vám bude nabídnuto nespočetně mnoho možností. Dnes rozeznáváme několik druhů přístrojů, k těm základním patří:

  • Mobilní klimatizace
  • Nástěnná klimatizace
  • Okenní klimatizace

Vesměs fungují velice podobně, jen postup jejich instalace či místo, kam se instalují je jiné. Mobilní jsou těmi nejvyužívanějšími hlavně v menších bytových jednotkách nebo v kancelářích. Mohou se přenášet, a tím používat ve vícero místnostech. Nejsou však tak výkonné jako ostatní zmíněné, ale lidem bohatě stačí (zejména, pokud je využívají jen nárazově).

Nástěnné klimatizace patří na stěnu v interiéru. Skládají se z vnitřní a vnější jednotky a v porovnání s těmi mobilními bývají o něco dražší, zato jsou však výkonnější, spolehlivější a malinko tišší. Podobně jsou na tom i poslední zmíněné čili okenní klimatizace, které se vsadí do zdi. I když se snáze instalují, dominují vyšší hlučností.

Tipy na nejprodávanější klimatizace

Čím víc funkcí, tím větší spokojenost

Jak již bylo zmíněno, klimatizace dnes neslouží pouze k tomu, aby ochlazovaly vzduch v místnostech. Mohou do domácnosti vnést i teplo. Při výběru té pravé se proto dívejte na to, co vám nabízí. Informujte se o funkcích, jež jsou pro ni typické a zodpovězte si, jestli je využijete či jestli je oceníte.

Kromě topení či odvlhčování vzduchu, o čemž už taky byla řeč, umí klimatizace také:

  • Filtrovat vzduch a odstranit z něj nečistoty.
  • Poskytnout bezdrátové Wi-Fi připojení.
  • Mohou být na dálkové ovládání.
  • Mohou mít časovač.
Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *