výběr osvětlení
|

Tipy, jak vybrat osvětlení na zahradu

S přicházejícím podzimem nás čeká nejen pochmurné počasí, ale také zkracující se dny. Brzká tma však nemusí znamenat, že si nemůžeme užívat krásy naší zahrady i na podzim; pokud tedy máme dostatečné zahradní osvětlení. V případě, že tápete, jak takové osvětlení na zahradu vybrat, jste na správném místě – máme pro vás několik tipů, na co při výběru myslet.

Začnete typem rozvodu a umístěním

Než se pustíte do samotné koupě a instalace osvětlení, je třeba si ujasnit, v jaké vzdálenosti od zdroje budeme zahradní světla umisťovat. Od toho se totiž odvíjí výběr správného typu rozvodu, tedy výběr mezi 12 V a 14 V rozvody. V případě, že se chystáte na jednoduchou instalaci do deseti metrů od zdroje, vystačíte si s 12 V, pokud vás však čeká složitější instalace více než deset metrů od zdroje, zvolte 14 V rozvody. V opačném případě by se mohlo stát, že světla budou svítit velice slabě, či vůbec.

Zároveň při plánování nezapomeňte na umístění kabelů. V ideálním případě by měly být minimálně deset centimetrů pod zemí, aby se nestalo, že je například vyhrabe váš pes, který by se o ně mohl zranit. Stejně tak není vhodné umisťovat kabely nad zem, jelikož o ně nejen budete zakopávat, ale také nevzhlednými kabely zničíte dojem z celé zahrady. Stejná logika platí i pro umisťování trafa, které je nejen nevzhledné, ale také by nemělo být vystaveno slunci a vodě.

Jaká vybrat zahradní světla?

Když máme vyřešené kabely, je čas přesunout se k výběru samotných světel. Nabídka je opravdu široká – mezi nejčastější volbu patří svítící sloupky, reflektory či zapichovací světla. Pokud máte terasu, můžete zvolit i světla vestavená do podlahy. Na to je však myslet už při výstavbě samotné terasy či pergoly, později může být instalace náročnější. 

Druh světla se snažte přizpůsobit jeho umístění. Zatímco svítící sloupky či zapichovací světla se hodí zejména podél zahradních cestiček, reflektory mohou osvětlit zajímavé prvky umístěné v zahradě, jako jsou například pěkná zákoutí, keře či sochy a jiné plastiky, které zdobí vaši zahradu. Stejně tak můžete nasvětlit i místa, kde je světlo potřeba z hlediska bezpečnosti, například dětskou houpačku či prolézačku. 

A pokud se vám nechce myslet na to, kdy je čas světla zapnout, můžete zvolit instalaci takzvaného soumrakového senzoru, který spustí zahradní osvětlení v okamžiku, kdy se začne stmívat.

A co osvětlení jezírka?

Zahradními cestičkami to samozřejmě nekončí. Pokud máte zahradní jezírko, byla by škoda ho nechat topit se ve tmě. Nasvítit můžete jezírko nejen seshora reflektorem, ale také přímo ze dna. V tom případě je však třeba myslet na vhodnou izolaci. Co se týče trafa, to se dá jednoduše přidat do skrýše k filtraci, kde je nejen potřebný zdroj, ale také sucho a čisto.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *