Solární Lampa
|

Jak vybrat solární osvětlení

Přemýšlíte, jak osvětlil zahradu či jiné exteriéry kolem domu? Praktickou volbou může být právě solární osvětlení. To nám pomůže s osvětlením chodníčku, terasy či vchodu, avšak bez nutnosti natahovat po dlažbě či trávníku nevzhledné kabely. K fungování si totiž vystačí se slunečními paprsky, kterých je zejména v létě, kdy na zahradě trávíme nejvíce času, opravdu dostatek. Jak tedy vybrat to pravé solární osvětlení pro naši zahradu? 

Ujasněte si, jaký prostor chcete nasvítit

Než se pustíte samotného výběru, je třeba si ujasnit, co bude solární světlo vlastně osvětlovat. Pokud chcete především osvětlení zahradní cestičky nebo schodů na verandu, bude ideální volbou světlo s vysokou intenzitou. V případě, že má světlo sloužit spíše jako orientační bod, vhodné jsou například pásy bodových svítidel lemujících zahradní pěšinu či zapuštěné do venkovní dlažby.

V neposlední řadě jsou k dostání také speciální okrasná svítidla, která mohou sloužit i jako dekorační prvek.

Solární osvětlení do exteriéru
Zdroj: Depositphotos.com

Jak má být solární světlo odolné?

O odolnosti solární světla vám napoví tzv. číslo IP krytí. To bývá u solárních svítidel téměř vždy uvedené výrobcem na obalu, případně vám poradí v prodejně s osvětlením. Pokud se chystáte solární lampu umístit ven, kde na ni bude působit nepřízeň počasí, hodnota IP by měla být minimálně 44. 

Sáhnout však i můžete i po modelech s vyšším číslem, které jsou odolné nejen vůči prachu, hmyzu či vlhkosti, ale například také spadnutí do vody. U těchto svítidel je však třeba počítat s o něco vyšší cenou.

Jaký zvolit výkon?

O výkonu rozhoduje zejména počet LED diod. Pokud tedy chcete opravdu jasné a intenzivní zahradní osvětlení, které vám v noci bezpečně posvítí na cestu, zvolte svítidla s vyšším počtem diod. Nezklamou však ani levnější modely s menším počtem diod – většina solárních světel vydrží svítit až osm hodin v kuse v závislosti na nabití během dne.

Jak se solární světlo vlastně nabíjí?

Jak asi vyplývá z jeho názvu, solární světlo se nabíjí během dne slunečními paprsky. Z toho hlediska je třeba ho umístit na místo, kde jim bude přes den vystaveno po co nejdelší dobu. V případě, že solární světlo umístíte do tmavého koutu zahrady či do stínu keře, moc toho v noci nenasvítí. 

Další praktické funkce solárních světel

Kromě výše uvedeného bychom měli při nákupu solárního svítidla myslet také na materiál, ze kterého je vyrobeno – opravdu spolehlivá jsou světla s konstrukcí z odolného plastu či kovu. Pokud hledáte co nejlevnější variantu, řešením je i klasický plast, který však má o něco kratší životnost.

Volba o něco dražšího modelu s sebou však přináší řadu výhod – výjimkou není například pohybové čidlo, díky kterému světlo reaguje na pohyb a svítí, jen když je to potřeba. Nejen, že upozorní na nezvanou návštěvu, ale také je oceníte například při noční cestě k bazénu.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *