Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?
Ať už zvažujete nákup zvlhčovače vzduchu z důvodu respiračních obtíží, či vám jednoduše vadí suchý vzduch způsobený ústředním topením, máme pro vás návod, na základě jakých kritérií zvlhčovač vybrat. Necháme však stranou doplňkové vlastnosti, jako je aromaterapie či schopnost ionizace, a soustředíme se na dvě nejzákladnější kritéria.
Zvlhčovací výkon
V prvé řadě je třeba si uvědomit, jak výkonný zvlhčovač budeme potřebovat. To se odvíjí od objemu místnosti, ve které bude zvlhčovač vzduchu umístěn. Pokud bychom zvolili příliš slabý výkon, může se stát, že téměř nepostřehneme rozdíl ve vlhkosti vzduchu.
Jaký výkon tedy zvolit? Pokud pořizujete zvlhčovač do dětského pokoje nebo ložnice, které zpravidla nemají více než 15 metrů čtverečních, vyberte zvlhčovač s se zvlhčovacím výkonem 200 ml/h. U středně velkých místností s rozměry do 30 metrů, tedy například obývacích pokojů, zvolte přístroj s výkonem 350 ml/h. Pokud máte obývák spojený s kuchyní, a tedy jeho velikost dosahuje až sedmdesáti metrů, nejvhodnější bude zvlhčovač s výkonem 550 ml/h. U místností nad 70 metrů je potřeba sáhnout po zvlhčovači s velkým výkonem, tedy například 700 ml/h.
Nezapomeňte však vzít v potaz, jak moc topíte. Tato čísla odpovídají běžné pokojové teplotě, tedy přibližně 20 stupňům Celsia, avšak v případě, že máte rádi doma vyšší teploty, je třeba zvolit o třídu vyšší zvlhčovací výkon. Obecně platí, že je lepší koupit spíše přístroj s větším výkonem, než naopak.
Princip zvlhčování
Jakmile známe potřebný zvlhčovací výkon, je třeba se rozhodnout, jaký zvolíme princip zvlhčování. Na trhu je k dostání celá řada zvlhčovačů fungujícím na různých principech, které však mají různé výhody i nevýhody. Pojďme si tedy v krátkosti představit ty nejzákladnější.
Asi nejběžnější je ultrazvukový zvlhčovač vzduchu, který funguje na principu tříštění vody na mikrokapičky, tedy takzvanou mlžinu, vlastně takovou studenou páru. Mezi jeho přednosti patří konstantní zvlhčovací výkon a rychlý nástup účinků. Oceníte také jeho schopnost dosáhnout vysokého stupně vlhkosti a nízkou hlučnost. Nevýhodou může naopak být to, že v případě špatného používání může například vlhnout okolní nábytek.
Usazování vlhkosti se naopak vyhnete u zvlhčovače vzduchu se studeným odparem. Do této kategorie se řadí diskové zvlhčovače vzduchu a zvlhčovače se zvlhčovacím filtrem, které oba fungují na principu vypouštění již zvlhčeného vzduchu. Díky tomu bude vlhkost vzduchu vždy v přirozené hladině a nehrozí převlhčení vzduchu. Nevýhodou může být vyšší cena a také to, že se stoupající vlhkostí vzduchu klesá jejich výkon.
Poslední kategorií jsou zvlhčovače na principu horké páry, které však příliš nedoporučujeme, jelikož nevýhody dalece převyšují výhody.