vinotéka

Jak vybrat vinotéku?

Vychlazené víno dokáže pozvednout každé posezení s přáteli na vyšší úroveň. Pokud nemáte sklep či vám přestává stačit obyčejná lednice, nejspíš je čas si pořídit domácí vinotéku. V následujících řádcích vám poradíme, na co myslet při jejím výběru.

Kapacita

Prvním kritériem, které bychom měli mít na zřeteli, je požadovaná kapacita vinotéky. Pokud pijete víno spíše příležitostně, postačí vám malá vinotéka s kapacitou 1-8 láhví. Oceníte ji z hlediska nízké spotřeby elektřiny, nižší ceny a také její kompaktnosti. Pokud patříte mezi skutečné znalce či sběratele vína a maximum osmi láhví je pro vás málo, na trhu jsou k sehnání i větší modely, které jsou ovšem podstatně dražší a mají větší spotřebu. Snažte se tedy držet svých reálných potřeb, aby vám zbytečně velká vinotéka nezela prázdnotou.

S výběrem požadované kapacity souvisí i tzv. zóny chlazení. Malé vinotéky mají zpravidla pouze jednu zónu, tedy jednotnou teplotu ve všech policích. Větší vinotéku naopak nabízejí zón více, můžete v nich tedy nastavit různou teplotu pro různé police. To se hodí zejména v případě, že máte ve vinotéce uloženo více druhů vín, které mají rozdílné požadavky na teplotu.

Chlazení

Dalším významným kritériem při výběru vinotéky je způsob chlazení. U menších vinoték se vyplatí zejména chlazení termoelektrickým článkem. Toto chlazení je jednak nejlevnější variantou, ale také nabízí dlouhou výdrž a tichý chod. U větších vinoték je díky svému většímu výkonu vhodnější kompresor, který však může být o něco dražší a především hlučnější. Řada výrobců však poskytuje tzv. antivibrační systém, který snižuje vibrace, a tedy i snižuje hlučnost kompresoru.

Vzhled

V neposlední řadě bychom také měli myslet na to, jak se bude vinotéka vyjímat v interiéru, zejména pokud ji chceme umístit do obýváku či kuchyně. Vybírat můžeme ze dvou základních druhů, a to z vestavěných a samostatně stojících vinoték. U těch vestavěných budete muset brát menší ohled na celkový vzhled vinotéky, jelikož se jednoduše skryje například do kuchyňské linky. Vidět jde pouze přední strana. Naopak u volně stojící vinotéky musíme zvažovat celkový design, zejména bočních stran.

Co se týče materiálů, vybírat můžeme především mezi dřevěnými a kovovými vinotékami. Pořízení dřevěné vinotéky může být sice nákladnější, ale dřevo dokáže udržet optimální vlhkost. Chromované vinotéky zase zaujmou moderním, čistým vzhledem.

Příslušenství

Na závěr také nesmíme zanedbat výběr doplňků a příslušenství. To se týká zejména výběru vnitřního světla, LED displeje či například UV filtru, který zaručuje, že nám víno neznehodnotí sluneční paprsky. Užitečný může být i zámek, zejména v případě, že máte malé děti, které by mohly lahve drahého vína snadno rozbít.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *