péče o klimatizaci

Jak se starat o klimatizaci v bytě?

Klimatizace je v létě ten nejpříjemnější společník a jedná se často o důvod, proč z práce běžíme s dychtivou radostí v srdci domů. I když se najdou zlí jazykové tvrdící, že způsobuje nachlazení, odborníci v tom mají jasno – vše tkví ve správném nastavení. Pakliže budou rozdíly teplot doma a venku markantní, rýma nás bohužel dostihne. V opačném případě bude zdraví stále pevné jako rytířské brnění. Aby se podobně silným “zdravím” pyšnila i sama ,,klimoška”, pojďme si říct, jak o ni pečovat.

Stejně jako jiné spotřebiče v domácnosti, i klimatizace má svůj datum spotřeby. Jedná se pouze o stroj, který se každodenním používáním opotřebovává. Abyste zamezili brzké výpovědi ze služby i příliš vysokým nákladům na energii, poradíme vám, na co při její údržbě nezapomínat.

Tip na článek: Jak vybrat klimatizaci?

Čistěte filtry

Klimatizace nemá za úkol pouze ochlazovat vzduch v místnosti, ale novější, moderní alternativy už umí i vzduch čistit. Tím se dostáváme k nutnosti pravidelně čistit filtry, které se v klimatizaci nachází. Zejména pokud jste vlastníkem nástěnné verze, prachové filtry alespoň jednou do měsíce vytáhněte a vymáchejte ve vodě s čistícím prostředkem.

Kromě toho vysajte celou vnitřní část přístroje a omyjte plastovou předfiltraci.

Dezinfikujte

Zejména dnes se dbá na zvýšenou hygienu. Při dezinfikování svého domova nezapomeňte ani na klimatizaci, na které také může sídlit nejedna bakterie či vir. Pamatujte na nedávné studie, které zjistily, že většina nemocí se šíří v uzavřeném prostoru. Vzduch v interiérech je totiž až pětkrát více znečišťován než venku.

Dezinfekční prostředek se aplikuje většinou pomocí hadičky i do nasávacích otvorů a trysek. Neutírejte klimatizace pouze na viditelných, povrchových místech.

Nezapomeňte na čištění výparníku

Klimatizace se skládá z celé řady součástek. Při pravidelné údržbě nezapomínejte nejen na zmiňované filtry, ale také na výparník. I když se k němu dostává poměrně špatně (nejde tak snadno vytáhnout jako prachové filtry), rozhodně úsilí nevzdávejte a probojujte se k němu. I na něm sídlí nános nečistot, které hravě odstraníte pomocí speciálních čistících sprejů.

Pokud však nebudete podceňovat péči o filtry, pravděpodobně nebude výparník nutné čistit tak často. Míra jeho zanášení se odvíjí právě od filtrů a jejich stavu.

Ať už jste se rozhodli očistit výparník nebo pouze filtr, budete muset proniknout do klimatizace. V ideálním případě si vyfoťte krok po kroku její demontáž, abyste jednotlivé součástky posléze namontovali opět tam, kde mají být. Vyhnete se tím situaci, kdy by vám zůstal nějaký šroubek v ruce. Případně si na pomoc zavolejte odborníky. Prodejci klimatizací často nabízí i údržbové služby.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *