výběr vína

Jak poznat kvalitní víno

Čím si zpestřit večer, když přijdete unavení ze zaměstnání? Horká vana je žhavým favoritem, ale není nad sklenici vynikajícího kvalitního vína. Na dně tohoto nápoje se prý skrývá pravda, tak proč to nezjistit? Jen je tedy zapotřebí popíjet u svého oblíbeného seriálu víno skutečně kvalitní, žádné patoky, které jsou dnes tak snadno k dostání. Otázkou ale je, jak poznat kvalitní víno?

Druhů vín se dnes nabízí celá spousta. Existují suchá, polosuchá, také jakostní, pozdní sběr, dokonce i přívlastková a jiná. Sáhnout po nepravém, respektive po méně kvalitním je opravdu velice snadné. Abyste se však nespálili a u pokladny zaplatili za opravdovou dobrotu, kontrolujte už samotnou barvu. Ta mnoho prozradí.

Barva prozradí, jak bude víno chutnat

Jak poznat kvalitní víno? Jde to mnoha způsoby. Jednou z možností je kontrolovat barvu lahodného moku, jenž se připravuje z čerstvě natrhaných hroznů. Obecně jsou červená vína spíše tříslovitá, mají za úkol navodit vážnější atmosféru. I proto se podávají při večeřích, kdy dominují masité pokrmy. Bílá zase symbolizují lehkost a je pro ně typická jemná kyselinka hodící se spíše k letním jídlům, jako jsou saláty nebo mořské plody. A růžová? Tento jedinečný druh, který je spíše synonymem osvěžení.

Ať už je vašemu srdci nebližší jakékoli ze jmenovaných, sledujte sytost daného odstínu.

Kontrolujte etiketu

Pokud nekupujete víno od vinaře přímo ze sklepa čili pokud nemáte šanci si mok z konkrétní láhve nalít a ochutnat, zkontrolujte si v obchodech etiketu. Stejně jako při koupi oblečení z přírodních materiálů sledujete štítek a informujte se o složení daného výrobku, u vína je to také velmi důležité. Vyhnout se díky tomu můžete koupi nekvalitních odrůd, jež svou chutí ani vůní nestojí za to.

Konkrétně se na etiketě kontroluje rovnou několik údajů. Předně obsah cukru (tak poznáte, jestli je dané víno sladší nebo naopak sušší) a odrůdu. Každá odrůda je trochu jiná nejen svou barvou, ale především vůní a chutí. Kupte si proto takovou, která vám bude opravdu chutnat a která se vám doslova dostala pod kůži.

Důležitou informací je také údaj o barvě vína, název stáčírny a údaj o obsahu alkoholu. Alkohol prozradí, jak silné víno po ochutnání bude.

Evidenční číslo jakosti nepřehlédněte

A samozřejmě nezapomeňte na nejdůležitější bod na seznamu, kterým je evidenční číslo jakosti. Mluvíme o informaci prozrazující, zdali víno bylo nebo nebylo zatřízeno Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí.

Pokud patříte mezi alergiky, stejně důležitým údajem je i informace o obsažených alergenech. Ano, i víno může spustit alergické reakce.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *