Brugal1888 Recenze

Recenze: Brugal 1888 Gran Reserva

Zajímáte se o alkohol, a především o rumy? Představím vám jeden, který je nejen skvělé chuti, ale je zabalený v nádherné lahvi, která se ve vaší sbírce bude vyjímat. Jedná se rum Brugal 1888 Gran Reserva. Pokud o tomto rumu slyšíte poprvé, zkusím vám ho představit. 

Společnost Brugal založil v roce 1888 Don Adreas Brugal. Jeho rumy pocházejí z Dominikánské republiky a jeho záměrem bylo vyrábět ty nejlepší rumy v Karibiku. To se mu také podařilo, jeho rumy se tu vyrábějí už po čtyři generace a rozhodně svou chutí a vůní patří mezi to nejlepší, co mohou rumy nabídnout. Mají svůj tajný recept, který samozřejmě nikomu neprozradí. Pečlivou destilací a filtrací vzniká suchý rum, ve kterém ucítíte karamel, mandle nebo dubové koření. 

Rum Brugal jsem měla možnost ochutnat teprve nedávno. Zjišťovala jsem si o něm spoustu informací, nejen o rumu jako takovém, ale zajímalo mě například, jak se firmě Brugal podařilo dosáhnout tak skvělé chuti a aroma. Jejich rumy zrají v dubových sudech dvojitě a získávají tak to nejlepší jak z obou druhů sudů, tak rumů z melasy.

Díky sudům, ve kterých zraje rum Brugal, si vychutnáte spoustu druhů aroma

Dominikánské rumy jsou pověstné tím, že jsou sladší, ale zároveň ostré. Poznáte je také podle toho, že obsahují malé množství vanilky, kterou možná ani nepocítíte, pokud si rum nesprávně připravíte. Milovníci kvalitních rumů budou překvapení nejen jeho ostrostí, ale také suchostí, kterou má právě díky dubovým sudům. 

Nejdříve zraje v amerických sudech po bourbonu, poté se přesouvá do evropských sudů po sherry. Celková doba zrání je 6-12 let, a právě tyto sudy zajišťují rumové aroma, které je tolik typické pro Dominikánskou republiku. Výsledkem je vyvážená chuť, kterou si každý zamiluje. Vanilka, rozinky nebo datle jsou jeho součástí, stejně jako jemné aroma karamelu nebo broskví. Je to skvělá kombinace chutí, kterou se vyplatí mít ve své sbírce.

Navíc je tento rum v krásné lahvi, která se bude ve skleněné vitríně vyjímat. Rumy od společnosti Brugal poznáte na první pohled, protože jejich lahve jsou “zabalené” do tenkého provázku. Rozhodně se vyplatí do rumu Brugal investovat své peníze, protože některé kousky mají pouze v omezeném množství a za několik let se bude jednat o raritu, která může mít vysokou hodnotu. 

Jak si skvělý rum vychutnat? Dbejte na správnou teplotu 

Mnoho lidí si myslí, že na pití rumu vůbec nic není. Opak je ale pravdou, a právě u kvalitních rumů poznáte, jestli jsou opravdu dobré. Není to jen o tom nalít nápoj do skleničky a vypít. Rum Brugal by se měl servírovat při pokojové teplotě, kterou mají v Dominikánské republice. Odborníci pak doporučují rum trochu zahřát, aby dosáhl teploty 24-26 stupňů. Toho můžete docílit i jen nahřátím sklenic. Objeví se aroma sudů, ve kterých rum zraje. Postupně se pak nápoj ochlazuje a vy ucitíte tóny karamelu a citrusů – to zajistí sudy po sherry. 

Stareni Rumu Brugal 1888

Dávejte si ale pozor, jak tento rum podáváte. Pokud bude příliš teplý, bude velký ostrý a nevychutnáte si jeho aroma. Naopak, pokud bude příliš studený, jeho aroma se vytratí a nepoznáte tak jeho kvality. Rum Brugal 1888 se hodí především na míchání drinků. Jeho komplexní aroma vynikne především v drinku Negroni Dominicana. 

Zkuste si namíchat různé drinky, ve kterých se chuť Brugalu neztratí

Na přípravu drinku Negroni Dominicana budete potřebovat 300 ml rumu Brugal 1888, dále 10 ml Campari, 15 ml sladkého vermutu s vanilkou a pomerančovou kůru a vanilkový lusk na ozdobu. Ještě před samotnou výrobou drinku si ale musíte naložit dva vanilkové lusky do 200 ml sladkého vermutu a nechte celý den odstát. Pokud suroviny takto necháte zavřené v nádobě, vydrží vám až měsíc. 

Rum si nejlépe vychutnáte ve sklenici určené přímo na whiskey, na přípravu drinku Negroni Dominicana to nebude jinak. Poté už stačí jen smíchat veškeré suroviny, promíchat nápoj s ledem a dozdobit vanilkovým luskem. Kdo má rád citrusy, může si do drinku ještě nastrouhat pomerančovou kůru, která drinku dodá ještě svěžejší chuť.

Pokud tedy znáte někoho, koho by tento rum potěšil, rozhodně neváhejte s jeho koupí. Pro milovníky dominikánských rumů to bude skvělý dárek. Jemné, ale zároveň ostřejší a výrazné aroma v něm probudí všechny smysly a nutno dodat, že tento rum se velmi dobře pije, nejlépe s přáteli. 

3/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *