nejlepší vína

Nejlepší kvalitní a dobré víno (bílé a červené)

Přestože je Česká republika známá spíše jako země piva, v těsném závěsu se za ním v oblíbenosti drží právě víno. Pokud tápete, jak vybrat nejen kvalitní, ale především dobré bílé či červené víno, jste na správném místě. Máme pro vás nejenom žebříček našich tipů na nejlepší kvalitní vína, ale také rady, jak poznat dobré i kvalitní víno, ať už na rodinnou oslavu či posezení s přáteli.

Nejlepší bílá a červená vína

Bílá vína

Po bílých vínech sáhněte, pokud máte rádi spíše lehčí a jemnější chuť. Ve většině případů se rovněž jedná o přirozeně sladší vína, pokud tedy nejste velkých fanouškem suchých vín, sáhněte spíše po bílém víně. K dostání jsou však jak sladké, tak polosladké, polosuché i suché odrůdy, na které narazíte i v našem žebříčku.

bílé víno skoupil solaris pozdní sběr

Skoupil Solaris Pozdní sběr 2020

Skvělým příkladem výborného suchého bílého vína je například víno odrůdy Solaris z pozdního sběru 2020. Jedná se o víno původem z Moravy, konkrétně rodinného vinařství Skoupil. Na první pohled zaujme především krásnou zlatavou barvou. Tu doplňuje chuť i vůně lučního kvítí, které vás přenesou do horkého léta. Zároveň se můžete těšit na medové aroma a příjemnou chuť mandarinek a pomerančů. 

Toto víno zvolte především k lehčím jídlům, jako jsou dezerty, saláty či zeleninové polévky.


LIECHTENSTEIN Selektion Karlsberg Grüner Veltliner Reserve

LIECHTENSTEIN Selektion Karlsberg Grüner Veltliner Reserve 2019

Další opravdu výborné suché bílé víno na našem žebříčku je toto Vetlínské zelené původem z Rakouska. Na první pohled z něj čiší luxus – jedná se o víno z knížecího vinohradu Karlsberg patřícího rodu Liechtensteinů. Výjimečná kvalita však nespočívá jen ve zvučném jméně vinařství a krásném provedení obalu.  

Výjimečné je totiž zejména svou bohatou chutí a vůní, které jsou výsledkem částečného zrání v dřevěných sudech a kvasničných kalech. Po přivonění vás toto víno zaujme nejen vůní rozkvetlé louky, ale především svěžím aromatem jablek a hrušek. Ty jsou výrazné i v příjemné ovocno-květinové chuti.

Tento druh vína je vhodnou volbou k pikantnějším jídlům, jelikož se však jedná o rakouské víno, chybu neuděláte ani zvolením tohoto vína k vídeňskému řízku či rybím specialitám. 


Piálek & Jäger Chardonnay Grand reserva No.4 ORANGE

Piálek & Jäger Chardonnay Grand reserva No.4 ORANGE

I poslední z bílých vín, které jsme se rozhodli zařadit do našeho žebříčku, je víno suché, tentokrát z pozdního sběru roku 2015. Jedná se o velice oblíbenou odrůdu Chardonnay, v tomto případě původem ze znojemského vinařství Piálek & Jäger, které se může pochlubit přívlastkem bio vinice.

Co se týče vůně, po přivonění vás přivítají tropické tóny červených grepů a kumkvatu, které příjemně doplňuje aroma vanilky a propolisu. Díky speciální výrobní technologii má toto víno výrazně tmavší naoranžovělou barvu i vyšší obsah tříslovin a alkoholu (celých 13 %). Jelikož toto Chardonnay kvasilo v akátových sudech a zrálo v těch dubových, pochutnáte si na plné, hutné chuti.

Právě jeho elegantní hutná chuť je důvodem, proč se víno hodí jak k archivaci, tak ke konzumaci u zvláštních příležitostí, kdy skvěle doplní váš gastronomický zážitek z výborného jídla.


Červená vína

Červená vína jsou vhodná pro všechny, kteří si libují v těžší, komplexnější chuti. V té často nalezneme také odstíny rybízu, ostružin, třešní či například hořké čokolády a mandlí.

Selektion Karlsberg Zweigelt Profundo

Selektion Karlsberg Zweigelt Profundo 2017

Toto suché červené víno odrůdy Zweigelt je podobně jako výše zmiňované Vetlínské zelené původem z rakouských vinic Karlsberg patřících rodu Liechtensteinů. Jedná se o jedno z nejlepších rakouských červených vín, které zaujme především krásně sytou červenou barvou, kterou mu dodaly dostatečně vyzrálé hrozny. Díky nim se můžete těšit také na silné aroma černého rybízu a černých třešní. Jelikož víno zrálo v dubových sudech, typické pro něj jsou i jemné tóny čokolády. 

Toto elegantní víno se hodí zejména k červenému masu či zvěřině. 


Skoupil Rulandské modré Grand Reserva Výběr z hroznů 2016

Skoupil Rulandské modré Grand Reserva Výběr z hroznů 2016

Na našem seznamu samozřejmě nemůže chybět suché červené víno odrůdy Rulandské modré. Pochází z moravského vinařství Skoupil, rok sklizně tohoto vína je rok 2016. Díky dvouletému zrání v barikových sudech získalo krásnou granátovou barvu s cihlovými odlesky. Co se týče vůně, očekávat můžete výrazné tóny ostružin a malin, které doplňuje příjemný kouřový závěr. 

Pokud hledáte ideální víno na posezení s přáteli, toto víno je ideální volbou. Servírovat ho můžete zejména k uzeným pokrmům, hovězímu masu či sýrům.


Domaine des Deux Ruisseaux Merlot IGP 2018

Domaine des Deux Ruisseaux Merlot IGP 2018

Posledním vínem, které vám dnes doporučíme, je toto suché červené víno odrůdy Merlot. Toto víno původem z Francie nabídne především klasickou vůni červeného ovoce, která je pro červená vína typická, v tomto případě ji však doprovází komplexní kořeněné aroma. Červené plody jsou výrazné i v samotné chuti, kterou doplňují jemné tóny sladkých mandlí. 

Díky své plné a robustní chuti i vyššímu obsahu alkoholu se Merlot hodí zejména k vepřovému a hovězímu masu či těžším omáčkám. Chybu neuděláte servírováním Merlotu spolu se zralými sýry a uzeninami.


Jak poznat kvalitní víno?

Jak jsme slibovali v úvodu, v dnešním článku pro vás máme kromě žebříčku nejlepších vín i několik rad, jak poznat kvalitní a dobré víno. Pokud jste milovníky vína, nejspíš už víte, že drahé, kvalitní víno se nepije, ale ochutnává. A právě správné ochutnávání vína je prvním krokem k poznání kvality. A jak na to?

V prvé řadě bychom měli víno správně servírovat, a to ve vhodně zvolené sklenici. Poté můžeme přistoupit k posouzení zrakem. Kvalitní víno by mělo být naprosto čiré, barva samozřejmě závisí na odrůdě vína. 

Co se týče chuti, ta se zase odvíjí od množství alkoholu a kyselin, které víno obsahuje. Důležitý je také obsah zbytkového cukru, který určuje, zda bude víno spíše suché či sladké. A jak tedy správně vnímat vůni i chuť? Začneme tím, že víno ve sklenici prokroužíme a poté přivoníme. Kvalitní víno by mělo mít příjemnou přírodní vůni, tedy například ovocnou, květinovou či čokoládovou vůni. U nekvalitních vín naopak můžeme ucítit pach myšiny, potu, mýdla či syrovátky. 

Při ochutnávce se soustředíme především na to, jaké chutě cítíme na jazyku. Na špičce jazyka by měla dominovat sladká chuť, zatímco vzadu ta hořká a uprostřed kyselá. U kvalitních vín je důležitý zejména závěrečný tón, který určí, zda víno svou chutí láká k dalšímu doušku.

Jak poznat dobré víno?

Při výběru dobrého vína je však nutné nezapomínat na fakt, že víno by nám mělo především chutnat. A jelikož má každý z nás trochu jiné chuťové pohárky, může se stát, že i to nejkvalitnější víno si neoblíbíte. Při výběru vína tedy vždy dbejte především na to, jaké jsou vaše osobní preference a zkušenosti či momentální chuť a nálada. Dobré víno poznáte prostě a jednoduše tak, že se k němu vždy budete rádi vracet.

5/5 - (23 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *