Odhlucneni Dveri
|

Jak na odhlučnění dveří?

Rozléhá se vaším bytem či domem hluk od sousedů a je slyšet každý krok? Důvodem mohou být nedostatečně odhlučněné dveře. Právě zvukovou izolaci jak samotných dveří, tak těsnění a prahů při nákupu či rekonstrukci nemovitosti poměrně často podceňujeme. Pokud je to i váš případ, nevěste hlavu – přinášíme vám praktické rady, jak na odhlučnění dveří.

Proč je důležité odhlučnění dveří?

Asi nebude žádným překvapením, že odhlučení je primárně záležitostí vchodových dveří, kterými proniká nejvíce hluku z ulice či například chodby panelového domu. Odhlučnění se však vyplatí i u dveří v rámci samotného interiéru – typickým příkladem je například odhlučnění kanceláře, díky kterému budete mít na práci skutečné ticho, případně odhlučení hudebních zkušeben. 

103 Odhlucneni Dveri

Nejčastější chyby v netěsnosti

Než se podíváme na samotné způsoby a možnosti v oblasti odhlučnění bytu, připomeňme si nejčastější chyby v netěsnosti dveří. Ty se týkají jak starých dveří, tak zbrusu nových dveří u novostaveb či domů a bytů po rekonstrukci. 

Asi nejčastější chybou v odhlučnění dveří je netěsnost prahu, případně také místo kontaktu dveří se zárubní. U starých dveří se můžeme rovněž setkat s tzv. dozickým zámkem, který zvyšuje průchodnost zvuku. Pokud jsou všechny tyto oblasti relativně v pořádku a bez netěsností, kámen úrazu pravděpodobně leží v samotné desce dveří.

Možnosti odhlučení dveří

Právě nedostatečně odhlučněná plocha dveří je důvodem, proč se odhlučnění dveří vyhýbáme – mnoho lidí se domnívá, že je třeba dveře úplně vyměnit, což se může v případě kvalitnějších modelů opravdu prodražit. Tato varianta se však vyplatí pouze v situaci, kdy vybíráme zcela nové dveře pro novostavbu či právě rekonstruovaný byt. 

Kompletní výměna dveří naštěstí není jediným způsobem, jak si se zvýšenou hlučností poradit. Praktická je v tomto ohledu zejména tzv. lisovaná akustická deska, která umožňuje odhlučnění dveří svépomocí. Zároveň představuje výrazně levnější alternativu.

Jak na odhlučnění svépomocí?

V prvé řadě je nutné si ujasnit, zda chcete dveře odhlučňovat z obou, či pouze jedné strany. Pokud zvolíte druhou variantu, odhlučněte tu stranu dveří, ze které jde hluk, tedy tu směřující do ulice či chodby bytového domu.

Následně zakoupíme lisované akustické desky o dostatečných rozměrech a samozřejmě potahový materiál, kterým akustickou desku zakryjeme. 

Samotná instalace je poměrně jednoduchá:

  1. Vysadíme dveře z pantů
  2. Sestavíme potřebný tvar z akustických desek (s místem na zámek a kliku)
  3. Vyřízneme potřebný tvar potahového materiálu s přesahem desek asi 10 cm po každé straně
  4. Pomocí lepidla či hřebíčků potáhneme akustické desky a potahový materiál dostatečně vypneme přes hrany desek
  5. Desku přimontujeme ke dveřím pomocí vrutů a lepidla
Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *