|

Jak vybrat tepelné čerpadlo k bazénu?

Pokud vlastníte venkovní bazén, nejspíš jste už uvažovali o jeho ohřevu. Trendem minulých let byly solární panely, které jsou však silně závislé na počasí a síle slunečních paprsků. Dalším relativně nízkonákladovým a zároveň ekologickým řešením je tepelné čerpadlo. Pojďme se tedy společně podívat nejen na jeho výhody pro ohřev vody v bazénu, ale také na správný výběr a umístění.

Jak tepelné čerpadlo funguje?

Tepelné čerpadlo funguje na principu využití tepelné energie z okolního vzduchu a následného ohřátí bazénové vody ve výměníku. Dá se tedy říct, že je to v podstatě obrácený proces, než jaký probíhá například v klimatizaci či jiném mrazícím zařízení.

Hlavní předností tepelného čerpadla je nižší spotřeba energie ve srovnání s klasickým tepelným ohřívačem. Další výhodou je téměř celoroční doba provozu. Tepelná čerpadla totiž fungují při teplotách nad nulou, čímž mohou prodloužit koupací sezónu vašeho bazénu o několik měsíců. V případě solárních panelů jste odkázání na slunečné dny, což může být značně limitující.

Jak vybrat správné tepelné čerpadlo pro ohřev bazénu?

Tepelná čerpadla můžeme sehnat ve třech různých typech: země-voda, vzduch-voda a voda-voda. Typ vzduch-voda je z těchto tří pro ohřev bazénu nejvhodnější, a to z řady důvodů. Nejen, že se jedná o zdaleka nejlevnější typ, ale jeho instalace je také mnohonásobně kratší, v řádu jednoho až dvou dní. A co pravděpodobně oceníte nejvíce – není pro něj třeba zdlouhavě vyřizovat stavební povolení.

Nejdůležitějším kritériem, na které je třeba při výběru tepelného čerpadla pro bazén myslet, je velikost samotného bazénu. Čím více vody je potřeba ohřát, tím silnější musíte pořídit čerpadlo. Se správně zvoleným výkonem čerpadla vám poradí výrobce.

A v neposlední řadě nesmíme zapomínat na tepelnou ztrátu bazénu. Pokud chceme ohřívat vodu ve venkovním bazénu, je vhodné zvážit pořízení nějakého systému na zakrytí bazénu, abychom tepelnou ztrátu co nejvíce omezili.

Na co myslet při koupi

Pokud jste se pro koupi tepelného čerpadla pro ohřev bazénu definitivně rozhodli, zvažte spojení čerpadla s filtrací – opět ušetříte velké množství energie. Také nezapomeňte dobře zvážit umístění čerpadla. Aby mělo co nejlepší výkon, je dobré ho umístit na slunné místo a co nejblíže bazénu, aby bylo vedení co nejkratší (opět tím snížíte tepelnou ztrátu). Myslete však také na dostatečný prostor v okolí čerpadla pro sání vzduchu – minimálně 30 cm. 

TIP: Jak pečovat o bazén?

A na závěr je třeba zmínit hlučnost čerpadla; přestože se nejedná o příliš hlučné zařízení (srovnatelné s klimatizací, cca 60 decibelů), dobře zvažte umístění poblíž oken například ložnice, především v případě, že trpíte lehkým spaním a hučení čerpadla by vás rušilo.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *