Vodni Zelva 1
| |

Vodní želvy a jejich potřeby

Rozhodli jste se Vašim dětem udělat radost a pořídit jim domácího mazlíčka? Tak tento příspěvek je určen právě pro Vás. 

V prvé řadě je nutno zmínit, že si Vaše děti s takovým domácím mazlíček příliš „nepohrají“. Avšak je pravdou, že děti přivedete starostí o zvířátko k zodpovědnosti (pakliže jim starost o želvičku plně svěříte). Dále bychom měli do budoucna počítat s tím, že se želva při správné péči dožívá i 40 let, což je úvazek na hodně dlouhou dobu.

A také bychom měli počítat s tím, že se želva při svém růstu může „dobrat“ i ke 40 cm svého délky. Což už nebude taková ta malá želvička pro děti. Jestliže si koupíte mládě želvy vodní, počítejte s velikosti cca 3 cm (pro představu velikosti asi  padesátikoruny). A nyní již k těch technickým radám. 

Akvárium nesmí být malé

V prvé řadě, i když je želva malá, musíme zajistit dostatečně velké terárium pro vodní želvy.

Je třeba, aby terárium mělo dostatečně velkou vodní plochu. Ta by měla zabírat zhruba 2/3 celé plochy terária. Tak stejně však je důležitá také souš. Co se týká velikosti terária, jako takového, mělo by mít délku, která představuje asi pětinásobek dálky krunýře želvy a šířka by měla mít asi tak trojnásobek krunýře. Ovšem jako náhradní řešení je také možno si pořídit běžné akvárium, do kterého vytvoříme želvičce souš například z velkého kamene nebo kořene.

Nejen voda, ale i souš

Ovšem přechod z vody na souš by měl být pozvolný. Dno terária můžeme vyplnit pískem nebo štěrkem. Ale velikost štěrku volíme tak, aby nám želva neuvízla na dně terária a neutopila se. 

Z technického vybavení želvária je třeba v prvé řadě jmenovat dostatečný výhřevný zdroj. Topný zdroj je umístěn nad teráriem a představují ho buď topné žárovky nebo vícespektrální žárovky. Ale pro začátek nám může posloužit i obyčejná žárovky, kterou umístíme do keramického květináče (ten nám splní úkol stínítka a zároveň po vypnutí žárovky udrží nějakou dobu načerpanou teplotu). Optimální teplota v teráriu by měla být 32 ºC. A co se týká délky doby svícení tato by měla mít délka cca 10 hodin.

Vodni Zelva 2

Udržujte čistotu

Také na řádnou čistotu želvária musíme dbát. Dnes již máme speciálně navržené filtrace pro vodní nádrže s želvami. Konstrukce filtru umožňuje snadné a bezpečné umístění do nádrže a jejich dostatečná kapacita zajišťuje kvalitní filtraci vody. Takový filtr nemusí být zcela ponořen tak jako je to u běžných akvárií. Je to z toho důvodu, že v želváriu je nízký vodní sloupec. 

Zvolte pestrou stravu

Strava vodní želvy by měla být pestrá. Mladé želvičky se musí krmit denně, a to nejlépe libovým hovězím nebo kuřecím masem. Ovšem vepřové maso je příliš tučné. S věkem se postupně přechází i na rostlinnou stravu, kterou můžeme nabídnout v neomezeném množství. Proto by ji měli mít neustále k dispozici. 

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *