stůl do dílny

Stůl do dílny

Středobodem každé správné dílny by měl být pořádný dílenský stůl neboli ponk. Jeho pořízení však není žádný med, v potaz musíme brát mnoho faktorů, které mohou výběr ovlivnit. Nabídka na trhu je opravdu široká a jednotlivé produkty se od sebe v mnoha ohledech liší. Pokud nevíte, čím se při nákupu řídit a nechcete šlápnout vedle, přečtěte si následující tipy.

Nastavitelná výška

Dílenský ponk by měl disponovat možností nastavit si výšku dle aktuálních potřeb. Jinak vysoký stůl totiž potřebujete při drobných činnostech, u kterých sedíte, než například u vrtání akumulátorovou vrtačkou či řezání ve stoje. Špatná výška pracovní plochy je nejen nepohodlná, ale také potenciálně nebezpečná. Ideálním řešením jsou stoly s výškově nastavitelnýma nohama.

Dostatek pracovního místa

Ponk by měl mít také dostatečně velkou pracovní plochu, aby ze stolu při práci nic nepadalo a vlezlo se na něj veškeré nářadí a vybavení. Na druhou stranu by stůl neměl být ani příliš velký a zabírat v dílně moc místa nebo dokonce překážet.

Úložné prostory

Při nákupu pracovního stolu myslete také na dostatek úložných prostor. Samozřejmě si nářadí a jiné pomůcky můžete uložit třeba do regálů, nicméně v pracovním stole je budete mít vždy po ruce. Na škodu není ani uzamykatelná zásuvka na hodnotnější věci či nebezpečné látky. Výborným doplňkem může být také nástěnný systém z kovu, který se připevňuje nad pracovní desku a poskytuje místo pro nářadí, které zrovna k práci používáte.

Odolné materiály

Odolné materiály jsou hlavním požadavkem na kvalitní ponk. Ideálním materiálem je kov odolný proti rzi a poškození. Výjimkou však není ani pracovní plocha z masivu, musí však být dostatečně ošetřena proti vodě. Stejně tak odolná by měla být například kolečka, pokud je jimi stůl vybaven, případně také mechanismus pro nastavení výšky pracovní desky.

Vychytávky a doplňky

Moderní dílenské stoly mohou mít řadu vychytávek. Velmi užitečná je magnetická lišta nebo některá z bočních částí stolu. Dají se na ni v mžiku umístit šroubováky, klíče a další kovové nářadí. Součástí stolu mohou být také různé přihrádky, svorky, perforované boky pro zavěšení odpadkového koše, háčků nebo odkládacích ploch. 

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *